Dawid Czycz

News
SHARE

Galeria Łącznik, pl.Matejki 4/12 Kraków
Otwarcie wystawy 18.01.2012 godz. 18.00, wystawa czynna do 31.01.2013

„Ogień Świętego Antoniego”
Zespół objawów zwany Ogniem Św. Antoniego doprowadzał do kuriozalnych zdarzeń. „ Jedni biegali po ulicach miasteczka, krzycząc, że uciekają przed wrogami. Pewien mężczyzna wyskoczył z okna, przekonany, że jest samolotem. Jedenastoletni chłopiec próbował udusić swoją matkę. Ktoś chciał się utopić, bo miał w brzuchu węże . Inni krzyczeli, że z ciał wyrastają im czerwone kwiaty, a ich głowy zmieniają się w ciekły ołów” Wszystko to spowodowane spożyciem zboża zanieczyszczonego sporyszem. Sporysz jest przetrwalnikiem pasożytniczego grzyba zawierającym substancje będące powodem halucynacji.Z powodu dużej domieszki przetrwalnika w ziarnie dochodziło do licznych zatruć wypiekanym z niego chlebem. Zawarte w mące substancje chemiczne powodowały utratę przytomności, bóle głowy, nudności, wymioty, drgawki, uczucie parzenia skóry, przykurcze, mrowienie, ,martwica kończyn, halucynacje, w końcu utratę życia. „Zdarzały się przypadki, że u dotkniętych chorobą pozostawał tylko tułów i głowa, kończyny ulegały zgorzeli.” W czasie jednej epidemii zmarło około 40 tys. ludzi.

 

SHARE

Zapraszam na wystawę zbiorową z moim udziałem: Artist in Residence 2012 Vienna

Opening; 19.03.2012 5pm Concordiaplatz  2 1014 Wien

SHARE

21.10.2011  Krótka wystawa indywidualna. Będzie można zobaczyć moją instalacje 5200 litrów, video oraz obrazy. A to wszystko w:

Fundacja PSW Promocji Sztuki Współczesnej

ul. Gen.Andersa 13
Warszawa
godz.18

ZAPRASZAM
Facebook

SHARE

„Ciała stałe” to druga indywidualna wystawa prac Dawida Czycza w Galerii Zderzak. Zobaczymy najnowsze obrazy, także te dyplomowe, gdyż w maju Dawid kończy studia w pracowni prof. Leszka Misiaka na krakowskiej ASP. Artysta zaskoczy nas raz jeszcze. Spojrzy przez lupę na elementy ciała, które ukażą swoją brzydotę i piękno zarazem. Zmultiplikowane palce, pofałdowana skóra – karzą zastanowić się nad kondycją człowieka. Skala powiększenia szczegółów bywa brutalna i atakuje widza swoją prawdą. Gesty to nie tylko to, co widzialne, ale także to, co ukryte głębiej. Mówi artysta: „Wystawa opowiada nie tylko o samej fizyczności. Traktuje również o tym, w jaki sposób to, co skrywane, jest przez psychikę wyrażane poprzez szeroko rozumianą mowę ciała.” Już wcześniejsze obrazy Dawida z wystawy „O wadach” przykuwały uwagę swoją metaforyką i ironią, gdyż świat owadzi na nich przedstawiony odwoływał się w sposób pośredni do społeczeństwa ludzi. Teraz mówią bezpośrednio, o tym, co psychosomatyczne, niechciane i wyrzucane przez podświadomość.

Info na Facebook’u